نوشته‌ها

type

دو یوزپلنگ ماده یا بیشتر؟ مسئله این نیست!

دو یوزپلنگ ماده یا بیشتر؟ مسئله این نیست!

خبر روز نهم شهریور ۹۵ ناگوار بود. البته ناگواری‌اش نه مربوط به آمار دو یوزپلنگ ماده که مربوط به وضعیت کلی یوزپلنگ در ایران بود. انجمن یوزپلنگ ایرانی در نشست خبری خود، شرایط اسف‌بار یوزپلنگ در ایران را برشمرد. البته تنها انجمن یوزپلنگ نبود که این شرایط را برشمرد. هومن جوکار، مدیر پروژه بین‌المللی حفاظت(…)

سدی که مخزن آب شور شد

سدی که مخزن آب شور شد

بعضی، از سد گتوند به عنوان افتخار مهندسی یاد می‌کنند و برخی دیگر آن را اشتباه بزرگ مهندسی آب می‌دانند. نظرات درباره این سد متعدد است اما به نظر می‌رسد افکار عمومی، بیشتر آن را یک تصمیم‌گیری نادرست می‌دانند. سد و نیروگاه «گتوند علیا» آخرین سدی است که بر رودخانه کارون احداث شده است. سدی(…)

داستان غم‌بار منابع آب

داستان غم‌بار منابع آب

در ۱۹۶۸ «گارت هاردین» بوم‌شناس امریکایی تلاش کرد تا برای خوانندگان مقاله‌اش یک مرتع مشترک را بین دو دامدار تصویر کرد. هر دامدار یک گاو دارد و اجازه دارد تا به رایگان گاوش را برای چرا به این مرتع ببرد. سهم هر دامدار ۵۰ درصد است. اما اگر یکی از دام‌دارها یک گاو دیگر هم(…)

مرگ با شاخص «واحد در میلیون»

مرگ با شاخص «واحد در میلیون»

وقتی خبرنگار باشید، هیچ‌وقت نمی‌توانید گذشته حرفه‌ای‌تان را انکار کنید. خودمانی بگویم، سوتی‌های این حرفه ماندگارند! یعنی یا جایی چاپ شده‌اند، یا اینکه در موتورهای جستجوی اینترنتی قابل دسترسی هستند. کمابیش همه ما از این سوتی‌های ماندگار داشته‌ایم و گاهی که به دنبال مطلبی از سال‌های قبل می‌گردیم به آنها بر می‌خوریم. حالا اگر دست(…)

چرا با وجود بارندگی، هوای تهران «ناسالم برای گروه‌های حساس» گزارش شد؟

چرا با وجود بارندگی، هوای تهران «ناسالم برای گروه‌های حساس» گزارش شد؟

صبح امروز، مرکز پایش آلودگی هوای تهران وضعیت هوای تهران را «ناسالم برای گروه‌های حساس» گزارش کرد. وضعیتی که برای برخی از شهروندان (و البته خبرنگاران) عجیب به نظر می‌رسید. تهران، روز گذشته هوایی با وضعیت «ناسالم» را تجربه کرد. شاخص آلودگی ذرات معلق کمتر از ۲٫۵ میکرون از مرز ۱۵۰ گذشت و به ۱۶۲(…)

بیماری خوش‌خیم «داوطلب» بودن

بیماری خوش‌خیم «داوطلب» بودن

حتما برای شما هم اتفاق افتاده که یکی از دوستان نزدیکتان با شما تماس بگیرد و اصرار کند که حتما در شغل جدیدش که نوع جدیدی از بازاریابی شبکه‌ای است، وارد شوید و با او همکاری کنید. چند سال قبل برای من هم اتفاق افتاد. دوستم زنگ زد و با مقاومت من روبرو شد. ناچار(…)

چرا اخبار کشته شدن پلنگ مهم است؟

چرا اخبار کشته شدن پلنگ مهم است؟

گوشتخواران بزرگ جثه؛ شاخص سلامت زیرساخت‌های اقتصاد از ابتدای سال جاری، اخبار کشته شدن شش پلنگ در رسانه‌ها منتشر شده که جزء اخبار مهم و البته پر بازخورد حوزه محیط زیست محسوب می‌شوند. پر بازخورد از این جنبه که گونه‌هایی مانند پلنگ به عنوان «گونه‌های کاریزماتیک» شناخته می‌شوند و جامعه به دلایل مختلف، علاقه زیادی(…)

محیط زیستی‌ها غیرعادی نیستند

محیط زیستی‌ها غیرعادی نیستند

یادداشتی بر فیلم «طعم شیرین خیال» ساخته «کمال تبریزی»/ پس از «نارنجی‌پوش» مهرجویی، «طعم شیرین خیال» کمال تبریزی دومین فیلمی بود که سعی داشت توجه عمومی را به مسائل و معضلات محیط‌زیستی جلب کند؛ تلاشی قابل‌ستایش از کارگردانی شناخته‌شده که در فضای نگران‌کننده محیط‌زیست کشور، لازم به نظر می‌رسد. طعم شیرین خیال، داستان علاقه یک(…)

آیا افزایش جریمه‌های شکار بازدارنده است؟

آیا افزایش جریمه‌های شکار بازدارنده است؟

فریبا لاهوتی، مدیرکل حوزه ریاست سازمان حفاظت محیط زیست از افزایش جریمه‌های شکار غیرمجاز در آینده نزدیک خبر داده است. او گفته که جریمه‌های فعلی «بسیار ناچیز» هستند و بازدارندگی لازم را ندارند. بحث‌ها بر سر جریمه شکار غیرمجاز (که در قانون به عنوان «ضرر و زیان محیط زیست» خوانده می‌شود) سابقه‌ای طولانی دارد. بر(…)

مصائب سرزمین بدون «آمایش»

مصائب سرزمین بدون «آمایش»

سال ۹۳ در حالی پایان می‌یابد که بحران‌های محیط‌زیستی در بالاترین سطح خود در سال‌های اخیر قرار دارند. بحران آب، فرسایش خاک، در کنار از دست رفتن تنوع زیستی و انتشار آلودگی‌ها، بحران‌های جدی‌ای هستند که در کشور مشاهده می‌شوند. دیگر نباید این بحران‌ها را «محیط‌زیستی» خواند، چرا که محیط‌زیست، چیزی جز زندگی جاری در(…)

Load More