صبح امروز، مرکز پایش آلودگی هوای تهران وضعیت هوای تهران را «ناسالم برای گروه‌های حساس» گزارش کرد. وضعیتی که برای برخی از شهروندان (و البته خبرنگاران) عجیب به نظر می‌رسید.

تهران، روز گذشته هوایی با وضعیت «ناسالم» را تجربه کرد. شاخص آلودگی ذرات معلق کمتر از ۲٫۵ میکرون از مرز ۱۵۰ گذشت و به ۱۶۲ رسید. وقتی شاخص یک آلاینده کمتر از ۵۰ باشد، هوا «پاک» است، وقتی از ۵۱ تا ۱۰۰ است، هوا «سالم» و وقتی از ۱۰۱ تا ۱۵۰ است نیز هوا به وضعیت «ناسالم برای گروه‌های حساس» می‌رود. از ۱۵۱ تا ۲۰۰ نیز شرایط «ناسالم (برای همه)» را رقم می‌زند. شاخص بین ۲۰۱ تا ۳۰۰ شرایط «بسیار ناسالم» و شاخص بالای ۳۰۱ نیز شرایط «خطرناک» را رقم می‌زند.

در چند سال اخیر، آلاینده ذرات معلق کمتر از ۲٫۵ میکرون، بیشترین علت شرایط ناسالم هوای  تهران بوده است.

اما تعیین وضعیت هوا، تنها مربوط به وضعیت هوای فعلی نیست. در واقع در تعیین وضعیت هوا از نظر آلودگی، سه وضعیت مختلف در نظر کرفته می‌شود. اول از همه، وضعیت در ۲۴ ساعت گذشته، ثانیا وضعیت در حال حاضر و پس از آن، پیش بینی وضعیت هوا در ۲۴ ساعت آینده. اما آنچه که معمولا توسط مرکز پایش آلودگی هوای تهران (وابسته به اداره کل محیط زیست استان تهران) و شرکت کنترل کیفیت هوای تهران (وابسته به شهرداری تهران) به عنوان وضعیت هوای تهران اعلام می‌شود، وضعیت هوا در ۲۴ ساعت گذشته است. معمولا وضعیت آلودگی، در دو معیار زمانی مختلف اندازه‌گیری می‌شود. معیار زمانی اول ساعت ۸ صبح است که در این زمان تنها میانگین شاخص سه آلاینده «منوکسید کربن»، «ذرات معلق کمتر از ۱۰ میکرون» و «ذرات معلق کمتر از ۲٫۵ میکرون» اندازه گیری می‌شود. اما در معیار زمانی ساعت ۱۱ صبح، علاوه بر سه آلاینده بالا، میانگین شاخص آلاینده‌های «ازن»، «دی‌اکسید نیتروژن» و «دی‌اکسید گوگرد» هم اندازه‌گیری و محاسبه می‌شود.

در واقع آنچه هر روز در ساعت ۸ و ۱۱ صبح به عنوان شاخص کیفیت هوای تهران (و البته در مورد شهرهای دیگر) اعلام می‌شود، میانگین وضعیت هوا در ۲۴ ساعت گذشته است، نه صرفا در زمان اعلام وضعیت. به همین دلیل است که امروز، با وجود بارندگی شب گذشته در تهران، وضعیت هوای پایتخت در شرایط «ناسالم برای گروه‌های حساس» است. چراکه عمده ساعات ۲۴ ساعت گذشته، شرایط هوا، ناسالم بوده و تنها در چند ساعت منتهی به صبح، با بارندگی و هوای مطبوع روبرو بوده‌ایم و میانگین این دو وضعیت، شرایط «ناسالم برای گروه‌های حساس» را رقم زده است.

در بعضی اخباری که امروز توسط همکارانم منتشر شد (از جمله در بخش خبری ساعت ۱۴ شبکه یک) اینطور مطرح شده بود که با وجود بارندگی‌های شب گذشته، وضعیت هوای تهران کماکان ناسالم است که تحلیل صحیحی نیست. باید تا فردا منتظر بمانیم و شاخص آلاینده‌ها را در روز آینده ببینیم تا متوجه تغییر وضعیت شویم.