امروز در اینترنت به مقاله جالبی برخوردم. یک ماهی بسیار کوچک جثه به نام Pufferfish برای جذب جفت، دست به کار خلق یک اثر هنری تمام عیار می‌شود!

این ماهی روی ماسه‌های بستر دریا شکلی عجیب و دایره‌وار ترسیم می‌کند که متشکل از یک دایره در مرکز و دو حلقه بزرگ در اطراف آن است. روی حلقه‌ها نیز شیارهایی قطری به مرکز دایرۀ وسط ایجاد می‌کند.

مراحل آماده کردن لانه هندسی. شکل a مربوط به 23 ژوئن 2012 و ابتدای کار است. شکل b مربوط به 27 ژوئن و میانه کار. c در 29 ژوئن و پایان کار و d نیز مربوط به 6 جولای و پس از ترک محل است.

مراحل آماده کردن لانه هندسی. شکل a مربوط به ۲۳ ژوئن ۲۰۱۲ و ابتدای کار است. شکل b مربوط به ۲۷ ژوئن و میانه کار. c در ۲۹ ژوئن و پایان کار و d نیز مربوط به ۶ جولای و پس از ترک محل است.

این شکل آنقدر دقیق و منظم است که در ابتدا با دیدن عکس آن، تصور کردم شیئی فلزی مانند چرخ خودرو بر بستر اقیانوس افتاده! ظاهراً شکل حلقه‌ها و بافت شن‌های تشکیل‌دهنده آن در تصمیم‌گیری ماهی ماده موثر است. با وجود اینکه ماهی نر تلاظ زیادی برای ساخت این شکل عجیب و غریب می‌کند، اما برای جفت‌یابی، از یک شکل درست شده، دوبار استفاده نمی‌کند و برای هربار تلاش، یک شکل جدید می‌سازد!

محققان ژاپنی سال گذشته توانستند این رفتار عجیب را ثبت کنند اما مقاله آنها در ابتدای جولای ۲۰۱۳ منتشر شده.

اصل مقاله در اینجا بخوانید

چند ویدئو هم در پایان مقاله هست که توصیه می‌کنم آنها را هم ببینید.